HLAVNÍ ZÁSADY MARIE KONDO

04.05.2018

Před pár lety se objevil fenomén jménem Marie Kondo, japonské lektorky, která učí svět uklízet.

Zní to podivně a pro mnohé hodně bláznivě, vždyť uklízet umí přece každý, ale jak je vidět není úklid jako úklid. Umístění poházených věcí zpět na svá místa, utření prachu a vyluxování koberců nepovažuje Marie za úklid, který by stál za řeč. Nabádá nás k řádné probírce všeho, co máme doma a pomocí metody KonMari, jak se začalo jejímu uklízecímu systému říkat, zbavit se všeho, co nám neslouží a co nám nepůsobí radost. Cílem tohoto úklidu je redukování věcí na minimum, očista domácnosti od braku, rozbitých, nadbytečných a neoblíbených věc a potažmo čistší domácnost a její snadnější chod a údržba.

Pořádek prospívá duševnímu zdraví

Velkým úklidem podle Marie Kondo získáte ale mnohem více, než jen volné police a lad domácnosti. Pročištění našeho domova se odrazí v naší psychické pohodě. Zbavování se věcí má velmi pozitivní účinek na naši psychiku, nějakým zvláštním propojením se společně s vysypaným košem čistí i naše energie. To není samozřejmě objevem Marie Kondo, lidé už dávno zjistili, že se impulsivně pouštíme do úklidu v dobách, kdy nevíme jak dál, kdy nás ovládají negativní emoce nebo stres, potřebujeme se zklidnit a nastolit zpátky nějaký řád a získat kontrolu nad situací. Uklizený pokoj v nás navíc vyvolává příjemný pocit zadostiučinění, že jsme naši energii nevydali nadarmo.

S těmito poznatky o působení úklidu na lidskou psychiku pracuje i metoda KonMari a v knize Zázračný úklid (Knižní klub 2015) uvádí několik příkladů, jak svými radami pomohla změnit život svým klientům. Kniha má podnázev Pořádek jednou pro vždy, což zní lákavě, ale musíme mít na paměti, že běžnou údržbu domácnosti Marie nenazývá úklidem, takže nutnosti měnit ručníky a vyklepávat předložky nás ani ten největší úklid nezbaví.

Z vlastní zkušenosti musím říct, že první úklidová ataka mojí domácnosti byla zásadní a objevná, a i když mě stála hodně fyzických sil a 4 dny dovolené, strávila jsem sama se sebou a svými myšlenkami pár úžasných dnů. Další rok jsem tuto "dovolenou" zopakovala a dokonce se na ni těšila, protože jsem věděla, že tento týden bude patřit mě a mému domovu a má na mě velmi ozdravné účinky.

Jak je psáno v knize, je pravděpodobné, že naše domácnost se bude třeba pročišťovat vícekrát, než se člověk naučí znovu si ji nezanášet novým balastem. Proklamace, že máte uklizeno jednou pro vždy, tedy neplatí tak úplně ani pro velký úklid podle Marie Kondo. Ať chcete nebo ne, nedostatkem času pro průběžné čištění od balastu nebo životní změny nám domov můžou zase trochu zaneřádit a většina z nás bude mít potřebu úklid zopakovat. Důležité ale je, naučit se přemýšlet už v okamžiku pořízení, zda věc skutečně potřebujete nebo si zase nesete domů adepta na brzkou adopci, darování nebo vyhození.

Raději větříček nebo uragán?

Na internetu je spousta blogů a webů, které se zabývají úklidem a udržováním pořádku v domácnosti. Většina z nich radí uklízet po krátkých časových úsecích každý den něco. Doporučují udělat si rozpis, co který den uklidíte v rozsahu cca 20 minut a to vykonat. Ženy, které nemají dost stresu ve svém běžném životě, se mohou nechat upozornit na svůj denní mini úklid každý den zprávou sms na mobil.

Nicméně je ještě třeba podotknout, že úklidem se v tomto případě myslí klasická údržba domácnosti, kdy se věci dávají na své místo a udržuje se čistota a pořádek, nastolením minimalismu se tento úklid nezabývá.

Bestseller Marie Kondo má 192 stran, já jsem pro vás připravila pouze ty zásadní a inovativní informace, pokud potřebujete podpořit svoji motivaci, doporučuji přečíst knihu celou. Dozvíte se detailní postupy při úklidu jednotlivých kategorií, získáte podporu pro chvíle, kdy se vám bude zdát, že nemůžete vyhodit vůbec nic nebo si dozvíte, jak se cítí necitlivě srolované ponožky.

Já jsem zastánkyně metody Marie Kondo, která radí udělat všechno najednou a pořádně. Sice se tento záběr dá započítat do přípravy na Spartan race, když to přeženete jako obvykle já, ale miluji ten pocit, kdy je všechno hotovo. Ani při tomto intenzivním úklidu není vše hotové za den nebo dva, ale každopádně to má svůj začátek a hlavně konec. Pokud zredukujete počet věci, o které se musíte starat, logicky se sníží i doba potřebná pro úklid a běžná údržba celého bytu se potom vejde do 2 víkendových hodin, což se obětovat dá.  

Jaké jsou zásady velkého úklidu?

Zapojte fantazii

Takový zásah do organizace domácnosti chce alespoň malou mentální přípravu, abyste ve svém odhodlání vytrvala. Pokud patříte mezi vizionářky, představte si, jak byste chtěla žít, jak by měla vypadat vaše domácnost, abyste se v ní cítila šťastná. Zapojte všechny smysly a konkretizujte, jak se chcete cítit a co dělat. Chce-li se připravit i s vizuální motivací, vystavte si obrázek, jaký pocit byste chtěla ze svého domova mít. Možná vám bude stačit představa, jak by bylo fajn, kdyby vám půlka oblečení ve skříni při každém jejím otevření nepřipomněla, že se do toho už nevlezete.

Třiďte podle kategorií nikoli podle místa

Často skladujeme stejné věci na různých místech, proto je lepší vytyčit si cíl, např. dnes se budu zabývat knihami, než dnes uklidím obývák. Stejně tak sneste na jedno místo oblečení z celého domu nebo bytu, potom všechny papíry atd.

Základní kategorie Marie Kondo pojmenovala a seřadila podle emocionální zátěže při jejich třídění:

Je důležité vytáhnout všechny věci na světlo ze zásuvek, krabic a skříni z celého bytu na jedno místo, i kdyby se některé měly po vytřídění vrátit tam, odkud jste je před chvilkou vytáhla. Pro určení, zda nám věc působí radost, je třeba ji vzít do rukou, nestačí se rozhodovat pouhým pohledem. Oblečení je třeba sundat z ramínek, knížky vytáhnout z knihovny, potraviny ze spíže.   

Vytvořte si atmosféru

Uklízení je vnitřní dialog, neměla byste u toho poslouchat rádio ani televizi, nanejvýš klidnou relaxační hudbu. Každopádně ale zajistěte ostatním členům jiný program mimo domov, protože dělat velký úklid jen tak na půl, kdy si odskočíte od sporáku vytřídit poličku, než se dovaří brambory, sice jde taky, ale ztrácí pro vás svoji přidanou hodnotu. Velký úklid vyžaduje čas a klid na práci. V podstatě je to meditace, vnitřní rozhovor se sebou samou, jehož témata navozují vzpomínky nebo vztahy, které máte se svými věcmi, které berete do rukou. I když se rozhodnete se jich zbavit, zaslouží si vaši plnou pozornost.

Nevnucujte vyřazené věci ostatní

Pokud uznáte, že některé vyřazené věci, by se mohly hodit někomu z vaší rodiny nebo nějakému známému, můžete mu je nabídnout, ale dejte mu šanci odmítnout. Mělo by to být spíše výjimkou, buďte k sobě upřímní a přiznejte si, zda si skutečně myslíte, že nabízenou věc dotyčný potřebuje a že se jen nesnažíte přenést na někoho jiného nepříjemnost zbavení se nechtěné věci.

Toto jsou hlavní zásady, které by měly stačit k tomu, abyste se pustila do úklidu, který vám změní život, jak slibuje Marie Kondo a já z vlastní zkušenosti potvrzuji..

Organizace domácnosti Brno 2023
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky