UKLÍZENÍ PODLE KATEGORIE - RŮZNÉ

04.05.2018

Kategorie různé je okem uragánu, kdy jsme vytřídily oblečení, redukovaly knihovnu a uklidily v papírech a máme chvilku na vydechnutí před závěrečným nejsilnějším poryvem nazvaným vzpomínky a sentimentální předměty. 

U kategorie Různé se nemusíte bát žádných silných emocí, protože se nejvíce podobá klasickému úklidu, kdy do koše letí všechno vypotřebované, prošlé, nadbytečné a rozbité. Jen trochu přitvrďte a víc redukujte, vyhazujte a darujte..

Kategorie různé obsahuje prakticky všechno, co se nedá zařadit do kategorie oblečení, knihy, papíry a sentimentální předměty. Seskupte věci do následujících skupin:

  • Osobní hygiena - výrobky péče o pleť a tělo
  • Líčidla, voňavky, vlasové potřeby a ozdoby
  • Čistící a prací prostředky
  • Domácí chemie - spreje proti hmyzu, prostředky na oděv a obuv
  • Léky
  • Zásoby potravin
  • CD a DVD
  • Domácí textil - ručníky, povlečení, utěrky, hadry
  • Vaše vlastní kategorie - potřeby pro různé koníčky
  • Sportovní věci - lyže, kola, brusle, nafukovací matrace, hole

I tady platí pravidlo snést na jedno místo věci stejné povahy: např. všechny kosmetické výrobky, které máte doma v koupelně, na záchodě, v kuchyni, v komoře, abyste viděla, jak velké jsou vaše zásoby a zbavila se těch, které jste už delší dobu nepoužila nebo se k tomu ani nechystáte.

Těžko doporučovat, abyste každý předmět denní potřeby, které do této kategorie patří, vzala do ruky a čekala, zda přijde ten moment přívalu pozitivní energie, proto musíme zapojit více rozum.

U kategorie různé si klaďte tyto otázky:

Slouží mi to k něčemu?

Může mi posloužit ke stejnému účelu něco jiného?

Funguje to?

Mám to vícekrát?

Použila jsem to v průběhu minulého půl roku?

Co se stane, když to vyhodím?

U kategorie Různé nejvíce podléháme pokušení si věci nechávat pro případ, že by se mohly někdy v budoucnu hodit, že bychom je někdy v budoucnu mohly ještě zkusit opravit nebo že je škoda se jich zbavit, když stály tolik peněz. Zpřísněte si pravidla a zbavte se všechno, co jste za poslední rok nepoužila. Pokud je něco polámaného a jste přesvědčená, že vám to bude sloužit, dejte si termín zajištění opravy do konce týdne, jinak jde věc z domu.

Pokud se zbavíte 30% všeho, co dosud vás domov zaplňovalo, bude to skvělé. Věřte, že vždy dostanete, co budete potřebovat. Důvěřujte své kreativitě, že si budete vědět rady, i když doma nenajdete přesně to, co potřebujete. A bude to větší zábava.

Třídění a vyklízení věcí znamená, že věříte, že vám život přinese to, co potřebujete a tehdy, kdy to potřebujete. Myslete na to, že věci kolem vás odráží, kdo jsme a jak k životu přistupujeme. Jiný názor si uděláte na člověka schovaného v temném pokoji přeplněném nábytkem a veteší a jiný na člověka, který má parapet plný orchidejí ve vzdušném a čistém interiéru. Který z nich má pozitivnější přístup k životu? Kdo z těchto dvou dostává víc?

Step by step

Na co se zaměřit v jednotlivých částech bytu nebo domu?

Vchodové dveře a předsíň

Proberte všechny poličky, krabice, botníky, košíky a skříňky v předsíni a vyhoďte zaschlé krémy na boty, rozšmajdané papuče, letáky, klíče, které nikam nepatří a další drobnosti, které se v předsíních hromadí, protože nevíte, kam s nimi. Udržujte předsíň dobře průchodnou a dbejte na to, aby se daly otevírat dveře do všech pokojů a mohla vaším bytem proudit energie. Mnohdy prostor za dveřmi prostor slouží jako skryté skladiště dalších věcí. Věnujte pozornost těmto místům a vyčistěte je. Věci proberte a vyhoďte nebo jim najděte nové místo ve skříni nebo alespoň v krabici. Předsíň je prvním, co vás vítá po návratu domů, snažte se, aby byla uspořádaná tak, aby vám první pohled padl na něco, co máte ráda.

Komora

Komory, spíže, sklepy, půdy a garáže jsou přesně těmi místy, u kterých platí, že čím míň se nám chce do jejich úklidu, tím více ho potřebují. Nemá smysl vyjmenovávat, co tady uklízet, protože by to byly tisíce položek. Pokládejte si výše uvedené otázky a minimalizujte.

V duševní rovině přeplněné sklepy symbolizují naši minulost a podvědomí a zaneřáděný sklep napovídá, že máme nevyřešené otázky z minulosti. Haraburdí na půdě vám zase může bránit v nadhledu a nových možnostech a komora, ve které není k hnutí, váš byt infikuje hustou pomalou energií, díky které těžko sbíráte síly začít něco nového.

I tyto místnosti, které máme tendenci přeplňovat odloženými věcmi, se kterými si nevíme rady, musí splňovat všechny atributy ostatních pokojů. Tedy být udržované v čistotě, přehledné a v co největší míře vzdušné. Každý předmět v nich musí být oprávněný u vás pobývat a mít své místo, od špendlíku po motorovou pilu.

Koupelna a záchod

Projděte si veškeré zásoby domácí drogerie, čisticích prostředků, kosmetiky a další chemie a vyhoďte všechno, co je staré, prošlé a vyschlé ale také to, co vám nevoní, co nečistí, tak jak jste si představovala, zkrátka z nějakého důvodu to nepoužíváte, ať už to stálo, co chtělo. Nepřesouvejte z místa na místo nepoužívaný gel na vlasy, jen proto, že jste za něj zaplatila 150 Kč. Nemusíte ho vyhazovat do odpadu, stačí ho položit na veřejné místo, on už si ho vezme, kdo bude potřebovat.

Kuchyně a jídelna

Vyhoďte všechny hrníčky, talířky a misky, které mají uštípnuté hrany. Někdy nám to trhá srdce, vyhodit kousek, který máme rády, ale rozbité věci jsou požírači pozitivní energie a je jedno, jestli se jedná o stoletý vysavač nebo designovou porcelánovou misku. Poděkujte jim, že jste se z nich mohla těšit a pryč s nimi.

V kuchyni proberte všechny zásuvky, spížní skříně a kuchyňské skříňky a vyhoďte všechno, co je prošlé, rozbité nebo to máte vícekrát. Zredukujte zásobu plastových krabiček jen na ty, ke kterým najdete i pokličku a zbytek pryč. Kolik potřebujete vařeček? Kolik otvíráků na láhve? Co ty zásoby papírových ubrousků? Spoustu věcí nemusíte hned vyhazovat do odpadků, pokud uznáte, že jsou v takovém stavu, že můžou ještě sloužit jinde, věnujte je. Můžete dát zprávu na internet, že za odvoz dovybavíte mladému páru domácnost nebo všechno naskládejte do krabice a dejte k popelnicím, tak je každému jasné, že jsou věci k dispozici.

Obývací a dětský pokoj a ložnice

V těchto pokojích již asi proběhla čistka v rámci úklidu oblečení, knih a papírů, ale i tady skladujeme předměty denní potřeby. V obýváku to budou možná skleničky a láhve alkoholu, CD a videokazety, jestli se ještě najdou a různé dekorace. U těch uplatněte metodu pozitivního pocitu z předmětu, tedy vracíme se k otázce: "Působí mi tento předmět radost?" Věc vraťte na poličku nebo skříňku pouze v případě, že jste si jistá, že se na ni chcete dennodenně dívat. Rozhodně pokoj osvěží, pokud aranžmá na policích obměníte, vyberete jiná seskupení nebo je doplníte něčím novým.

V ložnici se snažte, abyste neměla žádné haraburdí pod postelí. Pokud jste s úložnými prostory na štíru a musíte tento prostor využívat, skladujte tam jen čisté a vyprané prádlo. Jednou za měsíc si dejte tu práci a prostor pod postelí důkladně ukliďte, vytřete, vyluxujte, vyhnete se partnerským hádkám. Někde jsem to četla a zdá se mi, že to funguje. Vstávat se vám nebude dobře, pokud váš rozespalý pohled padne na kupu nevyžehleného prádla, krabice s bůhvíčím nahoře na skříních nebo žehlicí prkno za dveřmi. Pokud to není váš jediný obývaný prostor, zkuste s tím něco udělat. Vždy si říkejte, že to děláte pro sebe, uklizené a čisté prostory se odrazí na vaší náladě, energii, chuti do života.

Dětské pokoje jsou specifickou kategorií, jak ví všechny matky. Dodnes si pamatuji synovo zděšení, když zjistil, že jsem mu uklízela v pokoji. Utíkal zjistit škody a podle toho, jak to dopadlo, se odvíjel počet dní, kdy se mnou nemluvil. Každopádně základem uklizeného dětského pokoje, aniž bychom ztratily na čas lásku našich dětí je, abychom s nimi při úklidu počítaly a k redukci hraček, her, puzzle a všeho možného dalšího došly oboustranným souhlasem. Podmínkou k udržení akceptovatelného stavu pokojíku je dostatek úložných prostor pro všechno, co naše děti potřebují ke hře a vzdělávání a taky to, aby každá věc měla svoje místo uložení a děti věděly, kam je po použití uložit. Utopie? Tak se omlouvám, já už jsem milosrdně zapomněla.

V pokojích pozornost věnujte i všem koutům, koncům parapetů, místům za závěsy, lustrům a horním plochám skříní. Zbavte je chuchvalců prachu, mrtvolek hmyzu, pavučin a větrem navátých nečistot. Dejte pryč věci, kterými se dlouho nepohnulo, vyhoďte sušené květiny, vyrudlé textilní dekorace na stěnách.

Pusťte si do pokoje co nejvíce vzduchu a světla, budete se cítit lépe a zdravěji.

Pár rad na závěr

Skladujte podobné věci u sebe, snadněji si vybavíte, co kde máte

Skladujte věci tam, kde je potřebujete. Nikomu se nechce chodit pro marmelády o 3 patra níž do sklepa a to je začátek jejich konce.

Dávejte věci, které nejčastěji používáte na nejdostupnější místa.

Usnadněte si vracení věcí na jejich místa. Kdo si má brát schůdky pokaždé, když má vrátit deku na své místo ve skříňovém nástavci?

Krabice označujte štítky. Je to praktické, ušetříte si spoustu otázek typu, ve které krabici je ta modrá matračka?

Ano, udržovat domov v takovém stavu, aby přinášel do vašeho života radost, štěstí, prosperitu a zdraví není zadarmo. Zadarmo není nic, i když za to nevydáváte žádné peníze. Pokud ale uvěříte tomu, že váš domov je vaší součástí a má silný vliv na to, jak se cítíte, co od života dostáváte a jak se díváte na sebe, už nikdy nedopustíte, abyste nad svým prostředím ztratila moc. Nedostatek péče o váš domov signalizuje nedostatek péče o sebe. Nemusí se to odrážet na vašem vnějšku, ale duše strádá. Uzdravit ji je ve vašich rukou.

Organizace domácnosti Brno 2023
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky