ZÁKLADY DEKOROVÁNÍ III

18.10.2018

Pravidla kompozice

S pravidly kompozice se nejčastěji pracuje při pořizování fotografií  nebo malování obrazů.  Jedná se o soubor pravidel, z nichž většina má svůj původ v matematice. Pravidla kompozice nám pomáhají docílit estetického, pro oko libého obrazu nebo naopak navodit pocit provokace a kontroverze. A protože do určité míry se tato pravidla dají aplikovat i do trojrozměrného světa např. floristiky nebo interiérového designu,  zkusíme z nich vytáhnout nějaká tajemství i pro naše dekorativní aranžmá. S jejich pomocí budeme vědět, jak např. zvýraznit hlavní objekt, na který chcete upřít pozornost nebo naopak odvrátit pozornost od jiné části pokoje. Když postavíte na parapet zajímavý květináč s netradiční rostlinou, mnoho hostů ani nenapadne zkoumat čistotu skel vašich oken, ale budou se ptát, kde jste přišla k tak  pěknému kousku. Méně kreativní duše tím neoklamete, ale třeba si poznámky o neprůhledných oknech nechají pro sebe. 

Vnímání harmonie je do značné míry subjektivní a nikdy se netrefíte do vkusu úplně každému. Z vlastní zkušenosti vím, že na začátku jsem vždy přesvědčená, že žádná pravidla nepotřebuji a dekorace jsem schopná na poličku seskládat sama. Někdy to vyjde, někdy ne. Zkouším přidávat, odebírat, měnit a když to pořád není ono, zkoumám, jaké pravidlo porušuji, že se mi to nedaří. Někdy si uvědomím, že mě chybí něco vysokého, jindy je aranžmá samý malý svícínek a to taky není ono, někdy chybí právě ten zajímavý předmět, který by zaujal a někdy zjistím, že vytvářím jen zbytečný lapač prachu a na tomto místě vůbec žádná výstavka být nemusí. 

Pokud byste se tedy také někdy dostaly do úzkých a nevěděly, jak z toho, co máte doma k dispozici vykřesat to nejlepší, zkuste prověřit, zda by nefungovalo některé z těchto kompozičních pravidel:

TROJROZMĚRNOST

Využijte trojrozměrnosti prostoru a neskládejte předměty do řady, ale některé menší předsuňte před větší. Aranžmá tak získá větší hloubku. 

PROPORČNOST

Působí aranžmá nesourodě? Podívejte se, jestli neobsahuje proporčně neúměrně rozdílné předměty. Malé věci vypadají vedle velkých ještě menší a naopak.

PROSTOR

Každému aranžmá dopřejte prostor a dejte šanci vyniknout jeho kráse a rafinovanosti. I prázdný ničím nezastavěný prostor je důležitý a vytvoří potřebný kontrast k dekoracím. Není tedy nutné pokrýt dekoracemi celou poklici nebo povrch skříňky. Snažte se spíše o aranžmá o méně kusech, ale o to zajímavějších.

Na komodě na obrázku by cokoli dalšího působilo nadbytečně vzhledem k pestrému okolí.

foto: www.decor8blog.com

RYTMUS

Aranžmá má také svůj rytmus, kdy se určité prvky opakují na více místech. Každý prvek, barva, materiál, struktura v jednom aranžmá by se měl v prostoru ještě jednou zopakovat. Zvolte si barvu nebo vzor a zopakujte ho na jiném místě v dohledu jeho prvního výskytu.

Na obrázku příklad opakování prvku dřevěných hvězd. 

foto: www.solebich.de

OPAKOVÁNÍ

Nejjednodušším kompozičním pravidlem je pravidlo opakování. Příkladem jednoduchého, ale působivého rytmu jsou aranžmá, ve kterých se opakují stejné předměty např. stejné vázy nebo květinová výzdoba uspořádaných v řadě. Pravidelné opakování působí uklidňujícím dojmem, ale pozor, aby nebylo nudné. 

foto: /www.notonthehighstreet.com

GRADACE

Pokud máte dekorace v jedné barevné škále, můžete je postavit tak, že barvy budou poskládány od nejsvětlejší po nejtmavší. Stejně tak můžete vygradovat předměty podle velikosti. 

foto: www.etsy.com

KONTRAST

V případě, že aranžmá vypadá nudně, zkuste umístit nějaký kontrastní prvek např. k dekoracím v přírodních barvách přidejte keramického červeného jelena. Ano, chce to trochu citu a odvahy, ale zkoušejte aranžmá oživit těmi nejméně očekávanými předměty. Někdy půjdou zpátky do krabice, ale někdy zůstanou a vy si řeknete: "To je ono!"

Na obrázku je minimalisticky laděná šedá plocha kuchyňské linky rozbitá barevnou tapetou.

foto: www.etsy.com

VÁHA A POZORNOST


  • Teplé barvy jsou těžší než studené
  • Temné objekty jsou těžší než světlé
  • Vizuální váhu zvyšuje složitost objektu
  • Větší pozornost na sebe strhnou předměty s hustší strukturou

foto vlevo: www.solebich.de

foto vpravo: www.eijerkamp.nl

SYMETRIE 

Při aranžování dekorací můžete zvolit buď symetrické nebo asymetrické uspořádání. U symetrického klademe dekorace od stěžejního prvku umístěného uprostřed symetricky do stran, přičemž po obou dvou stranách jsou předměty stejné velikosti i barev. Symetrické uspořádání volte v případě, že máte dostatek stejných nebo podobných dekoračních předmětů, aby byly obě dvě strany vizuálně vyrovnané.

foto: www.bhg.com

ASYMETRIE

Při asymetrickém uspořádání nevycházíte z osy souměrnosti uprostřed, ale z celé dekorované plochy a řídíte se především svým vkusem a citem. Asymetrické kompozice kladou větší nároky na cit a estetické cítění tvůrce.  Je to taková volná disciplina, při které dbáme na vyváženost prostoru a to jak v barevnosti, výšce a šířce jednotlivých dekorací tak i jejich struktury. Pokud dekorujete knihovnu nebo sadu polic a stále se vám aranžmá nějak nezdá, zkontrolujte, zda to nespraví některá z metod vizuálního vyvážení.

Metody vyvažování asymetrie

Barva - oko je více přitahováno sytými a jasnými barvami ve srovnání s barvami světlejšími. Předměty v jasných barvách proto volíme menší než ty ve světlých odstínech.

Kontrast - vysoký kontrast váže pozornost více než malý kontrast. Z toho důvodu je dobré zvolit kontrastní prvek rozměrově menší, než prvek méně výrazný.

Pozice - velká váha může být vyrovnaná malou vahou umístěnou dále od obou os - jako na houpačce. 

Zpět na Školu dekorování

Organizace domácnosti Brno 2023
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky