ZÁKLADY DEKOROVÁNÍ II

17.10.2018

Pravidlo trojúhelník

Lichý počet předmětů v aranžmá

Drobné dekorace

Skladba aranžmá 

Pravidlo trojúhelníku

Sestavení předmětů tak, aby tvořily vizuální trojúhelník, patří mezi základní pravidla aranžování předmětů. Vizuální trojúhelník vytvoříme ze tří různě vysokých předmětů. Pokud jsou dva předměty stejné nebo podobné výšky, jeden z nich umístíme na horizontální podstavec, kterým může být nějaký stojánek, krabička, několik knih na sobě, nebo můžeme přímo postavit dva dekorační předměty na sebe.

Dekorace můžeme poskládat do symetrického rovnostranného trojúhelníku nebo do asymetrického trojúhelníku pravoúhlého.

Příklady trojúhelníkových aranžmá:

Zdroj fotografii Pinterest, upraveno v grafickém programu

Lichý počet předmětů v aranžmá

Na malé ploše lépe vypadá aranžmá z lichého počtu předmětů, v menších ze tří předmětů, ve větších z pěti předmětů. Na větších plochách se počet dekorací řídí spíše kritériem estetického celku, ale u malých aranžmá je dobré se pravidlem lichého počtu předmětů řídit.

Příklady aranžmá s lichým počtem předmětů:

Drobné dekorace v aranžmá

Pokud chceme vystavovat drobné dekorace je dobré je umístit na nějaký stojánek, např. na svíčku, na krabičku nebo podstavec z několika knih položených na sebe, nebo můžeme postavit dva předměty na sebe. Takový celek můžeme považovat za jeden dekorativní prvek a na větší ploše k němu přidávat další větší předměty.

Příklady aranžmá malých předmětů:

Drobné dekorace jako kamínky, kuličky nebo mušle naaranžujte do misky.

Nepřehánějte to s množstvím drobných dekorací v aranžmá, působí bezradně a neuspořádaně, i když se třeba i jedná o vkusné kousky. 

Skladba aranžmá

Pokud jste nebyly dosud spokojené  se svými aranžmá, je to s největší pravděpodobností proto, že jste doma neměly ty správné předměty. Možná jste proto došly k závěru, že na to nemáte talent, ale tak to není. Můžete na to jít dvojím způsobem. 
1) Sneste na hromádku všechno, co máte doma a dokupte k tomu dekorace, které se vám budou líbit a které vám dosud ve sbírce chyběly. Na pomoc jsem vám vytvořila seznam doporučených předmětů pro tvoření aranžmá rozdělené podle dimenzí, tak abyste měly ve své sbírce všechny tvary, velikosti, struktury apod a měly jste z čeho vybírat. 

Přečtěte si příspěvek a pdf knihu SBÍREJTE DEKORACE:

Šance, že se vám aranžmá povede se zvyšuje, pokud budete mít při jeho vytváření na paměti následující pravidla:


Každé aranžmá by mělo obsahovat tyto základní prvky:

  • horizontální předmět - několik knih na sobě, krabička, plechovka
  • vertikální předmět - vysoká váza, váza s větvičkou, vysoký svícen
  • dekorační předmět - keramická soška, skleněná figurka, svíčka

Aranžmá může být doplněno:

  • plochým předmětem, který má funkci podložky - tác, kniha, prkénko
  • nějakým dalším plochým předmětem, který tvoří pozadí aranžmá - obrázek v rámečku, plechová cedulka, fotka
  • vždy vypadá v aranžmá pěkně živá rostlina


foto: vialife.blog

2) Druhou možností, jak si doma věci hezky naaranžovat je inspirovat se obrázkem, který se vám líbí na internetu nebo v časopise. Jednoduše ho napodobte a netrapte se pocitem, že něco kopírujete. Vytvořit jeho věrnou kopii se vám zřejmě ani při největší snaze a díky pestrosti nabídky dekorací v obchodech nepodaří. To, co na základě této inspirace vytvoříte vy, bude vaše dílo, do kterého jste vložily část vlastní invence a fantazie. Proč se neučit od mistrů?

Zpět na Školu dekorování 


Zdroj obrázků www.pinterest.com, pokud není uvedeno jinak

Organizace domácnosti Brno 2023
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky