DEJTE  NEPOŘÁDEK DO POŘÁDKU

23.01.2018

Co je nepořádek a jak nás ovlivňuje

Když mluvím o nepořádku, nemám na mysli stav, kdy věci nejsou dočasně na svých místech z důvodů, že jsou v nějakém časovém horizontu právě používány. Například, pracovní stůl, který je v mírném chaosu prý podporuje kreativní a originální myšlení a pokud byste takového kreativce nutili uklidit tužku do šuplíku po každém použití, bydlíme dodnes na stromech.

Co je tedy nepořádek?

Nepořádek je všechno v našich domovech, co nám nepřináší užitek a radost. Všechno, co nám dosloužilo, rozbilo se a není opravené, co leží bez užitku na místě jen silou zvyku nebo co v nás probouzí jakékoli negativní emoce.

Člověk může naštěstí většinou ovlivnit to, jak se bude cítit ve svém domově, na pracovištích i to, jaký pocit bude mít sám o sobě. V přeplněných domech a pracovních prostorách máme pocit úzkosti, bezmocnosti a ochromení. Přesto se o nepořádku málokdy mluví jako o významném zdroj stresu v našich životech. Jak na nás nepořádek působí?

  • Nepořádek bombarduje naši mysl nadměrnými především vizuálními podněty a způsobuje, že naše smysly reagují na podněty, které nejsou nezbytné nebo důležité a vyčerpávají naši energii. Zabírají nejen fyzický, ale i náš mentální prostor.
  • Nepořádek odvádí pozornost od toho, na co bychom se měli zaměřit a ztěžuje soustředění.
  • Nepořádek brání relaxaci, především psychické. Při pohledu na kupu nevyžehleného prádla nebo stoh papírů k roztřídění nám mozek sděluje, že práce není hotová a není čas na odpočinek.
  • Nepořádek nás zneklidňuje, protože si nejsme nikdy jisti, jestli najdeme to, co potřebujeme. Nepořádek nás frustruje tím, že stále něco hledáme.
  • Nepořádek způsobuje zbytečná finanční vydání, protože nakupujeme věci, které už doma máme, jen o nich nevíme nebo je nemůžeme najít.
  • Nepořádek vytváří pocity viny, že nejsme schopní si doma udržet pořádek a uvádí nás do rozpaků, pokud se u nás ocitne nečekaná návštěva.
  • Nepořádek a věci, které nejsou v takovém stavu, v jakém bychom chtěli, aby byly, nás neustále přesměrovávají do psychické nepohody.

Naštěstí, na rozdíl od jiných běžněji známých zdrojů stresu, kterým jsme vystavení v práci nebo bohužel někdy i doma, nepořádek je jedním z životních stresorů, které jsme schopni odstranit. Nicméně pouhý úklid, tedy odstranění věcí z našeho zorného pole a jejich umístění do úložných prostor není z dlouhodobějšího hlediska řešením.

Očistný úklid

Abychom pocítili benefit úklidu je třeba se do něj pustit s úmyslem zbavit se všeho, co skutečně nepotřebujeme a osvobodit se od braku, který jsme si pustili do života.

Musíme probrat jednu věc za druhou tak, že je vezmeme do rukou a rozhodneme se, co s ní. Používám ji? Dělá mi pohled na ni radost? Má pro mě nějakou pozitivní emoční hodnotu? Pokud ano, věc si ponechejte a najděte ji ve svém domově její stálé místo. Pokud ne, zbavte se jí, svůj úkol ve Vašem životě už splnila.

S filozofií zbavování se věcí, které se Vám doma bez užitku hromadí, za účelem očisty vašeho příbytku a jako prostředku pro vytvoření nového prostoru ve vašem životě přišla japonská guru uklízení Marie Kondo a během pár let se její kniha Zázračný úklid - pořádek jednou pro vždy (Knižní klub 2015) stala bestsellerem.

Velký úklid není konečný výsledek - je to jen první krok. Je to startovní čára k novému minimalističtějšímu přístupu k životu. K uvědomění si toho, co je pro mě důležité, co si v životě ponechám a čemu budu věnovat svůj čas. Naučit se oddělovat to, co si do života přinesu a co nechám být. Nemusím mít všechno, znát všechny a být všude. Příjemné životní prostředí, ve kterém se budete cítit sami sebou, vám s tím pomůže.

REDESIGN NEBO RESTART?

Někdy má člověk velmi silné nutkání něco udělat jinak, něco změnit nebo dokonce něco začít znovu od začátku a jinak. Nedá se to přeslechnout, umlčet, ignorovat. Nakonec nespokojenost s čímkoli dosáhne svého vrcholu a my se musíme pustit do práce.

V lepším případě tento svůj instinkt poslechneme a začneme konat, v horším případě nás život ke změně přinutí jiný způsobem. Někdo si naplánuje krok po kroku postup, jak bude věci řešit, někdo prostě jednoho dne vstane uprostřed sledování televize a začně třídit knihy v knihovně. Právě započal svůj "velký úklid", aniž by to nějak promýšlel.

Ať tak či onak, znamená to, že jste se vydala ven ze svojí komfortní zóny. Touha změnit svoje životní prostředí velice často pokračuje touhou změnit další věci ve svém životě. Valící se kámen neobroste mechem, říkají Angličané, nechte se tedy vést svým instinktem a kutálejte se.

Organizace domácnosti Brno 2023
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky